III Pogórzańskie Atrakcje Naukowe 8 - 9 września 2012

Pobierz skrócony program pokazów: Program koncertu


Fratres


Gwiazdą wieczoru będzie

Królewska Orkiestra Symfoniczna

wraz z solistą Michałem Milowiczem

Zobacz program: Program koncertu


Wybrane doświadczenia, pokazy, prezentacje, wykłady w ramach III Pogórzańskich Atrakcji Naukowych w dniu 9 września 2012 r. w godzinach od 11.oo do 18.oo Obiekty i teren Zespołu Szkół w Łużnej i stadion sportowy w Łużnej




Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk


CBK

Zespół Obserwacji Ziemi
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk aktywnie uczestniczy w programach Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są to działania związane z europejską inicjatywą Globalnego Monitoringu dla Środowiska i Bezpieczeństwa GMES (Global Monitoring for Environment and Security) oraz z Programem dla Europejskich Państw Współpracujących PECS (Plan for European Cooperating States). W związku z tym w CBK zaistniała potrzeba stworzenia grupy badawczo-rozwojowej, która oprócz realizacji projektów europejskich pełniłaby rolę jednostki, która inicjowałaby nowe zadania związane z możliwościami wykorzystania teledetekcji w monitoringu ziemi dla środowiska i bezpieczeństwa.



Zdjęcia satelitarne i GIS w czasie Euro 2012.
Gra terenowa - techniki satelitarne w Łużnej



Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej

Studenckie Koło Astronautyczne

Studenckie Koło Astronautyczne zrzesza ponad 80 osób, które poprzez realizację wielu projektów promuję inżynierię kosmiczną w Polsce. Koło organizuje cykl wykładów "Czwartki u Astronautów", na których przybliża tematykę kosmosu. Realizuje następujące projekty satelitarne: Europejski Studencki Satelita Księżyca, Polski Studencki Satelita PW-Sat. W kole aktywnie działa też Sekcja Rakietowa. Studenckie Koło Astronautyczne współpracuje także z Europejską Agencją Kosmiczną.

PW-Sat - Projekt pierwszego polskiego satelity.

Pokaz skierowany do osób zainteresowanych polskimi osiągnięciami z zakresu astronautyki. PW-Sat to pierwszy polski satelita budowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym i Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zadaniem satelity o wymiarach zaledwie 10x10x13 cm i masie około 1 kg jest przetestowanie innowacyjnego sposobu deorbitacji, czyli zejścia satelity z orbity, w wyniku którego obiekt wchodzi w atmosferę, gdzie następnie ulega zniszczeniu.

SCOPE 2.0 - Stabilizowana platforma dla kamery obserwacyjnej

Temat skierowany do osób zainteresowanych osiągnięciami polskich studentów na arenie eksperymentów międzynarodowych o charakterze inżynieryjnym. SCOPE 2.0 jest systemem sterowania i stabilizacji kamery. Przyrząd zamontowany na pokładzie balonu stratosferycznego lub bezzałogowego statku latającego ma śledzić wybrane punkty na powierzchni Ziemi przy jednoczesnym eliminowaniu wpływu wahań na otrzymywane nagranie. W skład pokazu będzie wchodziła platforma, która poleciała 23 listopada 2010 roku w kampanii lotów balonów stratosferycznych BEXUS, organizowanej corocznie przez Europejską Agencję Kosmiczną. Na miejscu znajdzie się członek zespołu, który ten eksperyment projektował oraz realizował i będzie przybliżał zwiedzającym rozwiązania techniczne, historie jego budowy, kampanie lotów balonów stratosferycznych oraz inne aspekty związane ze stworzeniem i przebiegiem eksperymentu.

Interaktywne pokazy dla każdego.

Prezentowane będą między innymi materiały wykorzystywane w przemyśle kosmicznym również te które znamy z codziennego życia a powstały na potrzeby kosmosu. Zwiedzający będą także mieli okazję zobaczyć krótkie filmiki prezentujące start rakiety, wahadłowca czy spacer astronautów w przestrzeni kosmicznej. Dla najmłodszych będą dostępne kolorowanki, będzie również możliwość zbudowania własnego papierowego modelu satelity czy też rakiety. Wszystkie pokazy będą szeroko omawiane i prezentowane przez doświadczonych członków Koła, którzy sami brali udział w procesach projektowania sprzętu kosmicznego.

Jak zbudowana jest rakieta? - Składany model rakiety, model silnika rakietowego


Pokaz skierowany jest głównie do najmłodszych uczestników Pikniku Naukowego. Dzieci, pod okiem członków Studenckiego Koła Astronautycznego, będą miały możliwość samodzielnego złożenia rakiety, prezentującej w prosty i przystępny sposób najważniejsze jej elementy oraz działanie. Zaprezentowana zostanie również zasada działania silnika rakietowego oraz w pełni bezpieczny, latający model niewielkiej rakiety, prezentujący zasadę jej działania.

Wszechświat i astronautyka-przetestuj swoją wiedzę - Quiz dot. szeroko pojętej tematyki kosmicznej.

Pokaz będzie składał się z zestawu pytań o różnym stopniu trudności. Pozwolą one uczestnikom Pikniku na przetestowanie wiedzy z zakresu budowy i powstania wszechświata oraz historii i rozwoju astronautyki. Obecni na stoisku członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego będą pomagać uczestnikom Pikniku w udzielaniu poprawnych odpowiedzi a także wyjaśniać odpowiedzi na trudniejsze (i nie tylko) pytania.

Koło chewmików PK


Stoisko - Laboratorium Jasne

Zamierzamy zaprezentować widowiskowe doświadczenia w większej skali.
Poniżej spis eksperymentów:
* Wystrzałowe piany
* Gaszenie Magnezu
* Krzesanie ognia przy użyciu młotka
* Samozapłon mieszaniny jodu z glinem
* Sztuczna Krew
* Dermatol - zjawisko piroforyczności
* Żrąca Miedź
* Zabawy z ciekłym azotem
* Wskaźniki Chemiczne
* Potwór z bagien
* Różnokolorowe flary
* Nitrocelluloza
* Misja na Marsa


Koło chemików PK



Polskie Towarzystwo Rakietowe


Start jednej z rakiet



Koła Matematyków Politechniki Krakowskiej


UP



" Świat okiem matematyka, czyli Matematrix"
W programie przewidziane gry i zabawy matematyczne, łamigłówki logiczne oraz udział matematyki w świecie wykrywania dopingu.



Studenckie Koło Naukowe Pozyton Uniwersytet Pedagogiczny, Instytut Fizyki.



UPPozyton



Pokazy i doświadczenia zaprezentuje Studenckie Koło Naukowe POZYTON doświadczenia zatytułowane:
- "działo fizyka",
- "laserowy tor",
- "powietrzny gol",
- kolo Maxwella - pierwowzór zabawki jojo,
- ponadto tablice ze złudzeniami optycznymi.
Wszystko będzie połączone z zabawami ruchowymi. Konkurs plastyczny dla dzieci i nie tylko w ramach obchodów roku Janusza Korczaka, aby przybliżyć zwiedzającym sylwetkę tego wybitnego pedagoga, lekarza i publicysty.

Król Maciuś I - dziecięcy bohater. Chcemy przeprowadzić warsztaty w dwóch grupach wiekowych I dla dzieci młodszych (5-8 lat), II dla dzieci starszych (9-14) na każdy warsztat potrzebujemy ok. 1.5 godziny. Nie zabraknie również stoiska promocji (gdzie zainteresowani będą mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji, pobrać materiały informacyjne etc.,).


>>>Zobacz czym zajmuje się POZYTON<<<<

MiM

Prezentacje między innymi:
- gong,
- theremin,
- grająca chińska misa,
- grające rurki,
- kamertony, w tym zrobione kamertony z łyżeczek,
- słuchawki zrobione z kubeczków po jogurcie
- głośnik do radia na magnes.



Prezentacja drukarki 3D - Polski projekt

Rapcraft

Planetarium BUBA-SKY

Buba-SkyMobilne Planetarium BUBA-SKY to sferyczna kopuła o średnicy 6 metrów. Wewnątrz można będzie zobaczyć wystawę o tematyce astronomiczno-astronautycznej o nazwie "Bliżej Gwiazd" oraz uczestniczyć w seansie astronomicznym "Kosmiczne Kino".
Podczas wizyty w Planetarium BUBA-SKY spotkasz się z takimi atrakcjami jak:Buba-Sky - Seanse astronomiczne "Kosmiczne Kino" - Obserwacje Słońca _ plamy słoneczne, protuberancje, granulacje słoneczną - Gabloty multimedialne ukazujące ciekawostki ze świata astronomii - Kiosk multimedialny z dotykowym ekranem - Duże panoramiczne zdjęcia z powierzchni Marsa i Księżyca - Pokaz sprzętu astronomicznego _ teleskopy, kamery itp. - Nocny pokaz nieba





Strefa AUTO BEZPIECZEŃSTWO


Grupa Mast



M. OleksowiczGościem Strefy będzie kierowca rajdowy Maciej Oleksowicz

Pseudonim: Murzyn
Pierwszy start: 2001
Pierwszy rajd: Rajd MOTO 2000, Fiat CC Sporting A0 (3 miejsce)
Pierwszy samochód rajdowy: Fiat CC Sporting

Samochody:
- Fiat CC Sporting
- VW Polo GTI N2
- Mitsubishi Lancer EVO VII gr.N
- Mitsubishi Lancer EVO VI gr.N
- Subaru Impreza STI N9 gr.N.
- Subaru Impreza STI N11 gr.N.
-Subaru Impreza STI N12 gr.N
- Peugeot 207 S2000
- obecnie Ford Fiesta S2000

Sukcesy sportowe:
- Wicemistrz Polski w klasie N2 w pierwszym roku startów w VW POLO GTI
- 3 miejsce w kategorii S2000 w Mistrzostwach Polski 2009
- 5 Miejsce w Mistrzostwach Europy w 2010 roku
- 4 Miejsce w Mistrzostwach Europy w 2011 roku

Ulubiony rajd: Rajd Finlandii



Partnerem przedsięwzięcia jest:

Malopolskie.pl

Design by GW