I Pogórzańskie Atrakcje Naukowe

Pogórzańskie Atrakcje Naukowe Łużna - 2010 to przedsięwzięcie organizowane pod Honorowym Patronatem Ich Magnificencji Rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Wójta Gminy Łużna. w dniach 4-5 września 2010 r. Jest to impreza w formie rodzinnego pikniku naukowego adresowana dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz ich rodziców, z regionu powiatów gorlickiego, jasielskiego i nowosądeckiego. Poprzez organizację tego typu imprezy chcemy ukazać młodzieży możliwości leżące w kreatywnym wykorzystaniu swojego czasu wolnego, wzbudzić zainteresowanie naukami ścisłymi i promować je jako metody rozwoju swoich pasji we wszystkich grupach wiekowych oraz wśród osób niepełnosprawnych. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką dla dzieci, młodzieży i osób z terenów wiejskich. Podobne imprezy organizowane są zazwyczaj w ośrodkach akademickich lub dużych miejskich gdzie większość młodzieży z naszych terenów ma utrudniony dostęp przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Chcemy zaprezentować pokazy przybliżające zagadnienia naukowe w sposób interaktywny, w formie konkursów, warsztatów, wystaw i prelekcji. Teren piknikowy zostanie podzielony na specjalne obszary tematyczne. Sobota to dzień ekologii i astronomii. Jesteśmy częścią wszechświata, naszym obowiązkiem jest dbanie o Ziemię i (w miarę możliwości) o cały otaczający nas Wszechświat_ to hasło II Ekologicznego Turnieju Szkół i Przedszkoli EKO SZKOŁA 2010. Przewidziano również prelekcje multimedialne o tematyce astronomicznej, wystawę sprzętu astronomicznego, planetarium BUBA SKY, teleskopowy pokaz nieba. Dzień zakończy występ Majki Jeżowskiej z baletem.
Niedzielne pokazy naukowe prowadzić będą studenci i pracownicy naukowi wyższych uczelni.

POGÓRZAŃSKIE ATRAKCJE NAUKOWE Łużna 4 - 5 WRZEŚNIA 2010 r.
Sobota 4 września - Ekologia i Astronomia
Godz. 13.00 - 15.00 Sadzenie drzewek
15.00 - 15.20 Rozpoczęcie pikniku / Minister, Marszałek, Wójt, etc./
15.30 - 18.30 Prezentacje programów ekologicznych przedszkoli, konkursy tematyczne dla szkół EKO Szkoła 2010
Prezentacje astronomiczne Buba SKY
Teleskopowy pokaz nieba
Spotkania z Astronomią prelekcja A.Trębacz
Wystawa meteorytów.
18.30 - 19.45 Koncert Majki Jeżowskiej z baletem
21.30 - 24.00 Dyskoteka - DJ Sanchez

Niedziela 5 września - Pogórzańskie Atrakcje Naukowe
10.15 - 11.00 Koncert Orkiestry Dętej z Kopalni Soli w Bochni
11.00 - 12.00 Koncert Orkiestry Dętej z Siedlisk
10.00 - 18.00 Pokazy, prelekcje naukowe w tym:
- prezentacje i pokazy naukowe Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo -Hutniczej, Politechniki Krakowskiej Uniwersytetu Ekonomicznego.

W programie: _
1 Spacer po Krainie Matemagii - m.in. potyczka z kulą czytającą w myślach, problem listonosza, gry i zabawy matematyczne _
2 Pokazy chemiczne - m.in. wulkan z wężami faraona, pokaz chromatografii TLC, Dżin z lampy, koktajle chemiczne, pokaz pirotechniczny _
3 Zima w lecie, fizyczne latawce i rakiety, armatnie wiwaty, piaskownica Archimedesa, zabawy z cieczami nieniutonowskimi to niektóre pokazy Koła Naukowego Fizyków z AGH _
4 Pałac w Kurozwękach zwiedzanie piwnic w wymiarze 3D, _
5 Woda jakość wody, uzdatnianie biologiczne zanieczyszczenia itp., segregacja i utylizacja odpadów, zanieczyszczenie środowiska, prezentacja skał i gleb _ Wydział Inżynierii Środowiska PK _
6 Zabawy z robotami _ Młodzi Robotycy - pokazy robotów, zabawy oraz warsztaty budowy i sterowania robotami. _
7 Planetarium BUBA SKY - prezentacje astronomiczne _
8 Atrakcyjne prezentacje - doświadczenia pokazowe programu FENIKS - Zespół Pokazów Doświadczalnych Instytutu Fizyki UJ _
9 Ścieżka tematyczna Programu Integracji Społecznej _
10 Prezentacje Muzeum Inżynierii Miejskiej Kraków _
11 Prezentacje Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego _
12 Sądecki Bartnik - "Wielka Przygoda z Małą Pszczołą" _
13 Świat Formuły 1 - Bolid F1 - symulator, F1 kokpit, Batak _
14 Wioska indiańska, nauka tańców indiańskich. _
15 Pawilon Biologiczno-Medyczny możliwość bezpłatnych badań - Mammografia i USG (jama brzuszna, tarczyca)
- wystawa Doświadczalnia Muzeum UJ
-Gry i zabawy - plenerowy festyn indiański
-Wręczenie nagród
18.30 - 20.00 Koncert zespołu Sami
20.30 - 22.00 Koncert Ireny Jarockiej
22.00 - 22.15 Pokaz ogni sztucznych

Oferta Koła Naukowego Chemików - Politechnika Krakowska:
Koło naukowe działa przy Zakładzie Chemii Fizycznej na WiiTCh PK i zajmuje się wyszukiwaniem oraz wymyślaniem efektownych doświadczeń chemicznych oraz ich nowych wariantów. Na Pogórzańskich Atrakcjach Naukowych w Łużnej planujemy zaprezentować jedne najbardziej spektakularnych dosiadczeń znanych chemikom:
Siły zbrojne_ Bawełna strzelnicza _ nitroceluloza
_ Wizyta u diabła
_ Deszcz iskier
_ Wstrząśnięte, nie zmieszane czyli Koktajle Chemiczne
_ Wystrzałowe piany
_ Sztuczna krew i efekty specjalne
_ Krzesanie ognia
_ Niebieskie ogniki
_ Niebieska kolba
_ Sztuczna mgła - czy to możliwe ?
_ Czy lód może być gorący?
_ Wywoływanie Dżina z lampy
_ Reakcja helloween
_ Fotobłysk w skali mikro
_ Świetlna chmura
_ Czy czarny flamaster jest naprawdę czarny?
_ Lustro srebrne i wszystko co się świeci ORAZ
_ Pokaz pirotechniczny
Kilka doświadczeń:
1. Doświadczenie które można wykonać w domu:
Idziemy do apteki i kupujemy dermatol - jest to zasadowy galusan bizmutu czyli sól organicznego kwasu i bizmutu - ciężkiego metalu. Zwykle służy jako zasypka na rany. My użyjemy go w innym celu - umieszczamy go w próbówce ( albo innym podłużnym naczyniu - może być odporna na wysokie temperatury fiolka po lekach ).
Próbówkę zaś łapiemy w szczypce i ogrzewamy płomieniem palnika gazowego w kuchence aż żółty dermatol stanie się ciemnobrązowy. Wtedy wysypujemy go z próbówki w powietrze. Powstaje deszcz czerwonych iskierek. Co się w takim razie stało ? W dużym uogólnieniu ogrzewając dermatol spowodowaliśmy spalenie organicznego kwasu z którego jest zbudowany (wszystko co jest organiczne da się spalić).
Pozostał tylko bizmut który jest ciężki i nie ulatnia się tak jak kwas. Pozostał on w próbówce w postaci czarnego proszku - metalu o bardzo dużym rozdrobnieniu. Jest on tak rozdrobniony, że spala się natychmiast przy zmieszaniu z powietrzem.

2. Kolorowe flary: Wszyscy - nie ważne czy to dziecko czy dorosły - zachwycamy się sztucznymi ogniami. W pewnym momencie w naszych głowach rodzi się myśl: "a gdyby tak samemu zrobić fajerwerki?". Zaprezentujemy jak można zrobić proste, a jednocześnie efektowne fajerwerki. Potrzebujemy chloran potasu, cukier oraz sole azotanów odpowiednich metali, które nadadzą kolor naszym fajerwerkom. Każdy składnik z osobna rozdrabniamy za pomocą tłuczka w moździerzu. Kiedy składniki osiągną odpowiedni stopień rozdrobnienia ostrożnie mieszamy je ze sobą w odpowiednichproporcjach i odpalamy. W wyniku reakcji następuje wydzielenie energii, gazów oraz wzrost temperatury. Dzięki użyciu soli azotanów obserwujemy podczas spalania się mieszaniny pirotechnicznej różnorodność kolorów barwiących płomień. Tak skonstruowanych fajerwerków nie wolno przechowywać !

3. Roztwór przesycony. Siły zbrojne Czym jest roztwór przesycony? To nietrwałe i bardzo czułe zjawisko. Jest to roztwór w którym zmieściło więcej substancji niż jest to teoretycznie możliwe. Wystarczy drobne zaburzenie wstrząśnięcie, zamieszanie, dodanie kryształka aby nadmiar substancji wydzielił się z roztworu. Łatwo taki roztwór stworzyć z octanu sodu. Można go otrzymać rozpuszczając sodę kaustyczną w occie. W reakcji tej powstaje octan sodu, woda oraz wydziela się dwutlenek węgla mieszanina się pieni. Następnie czystą wodę ogrzewamy do temp. Około 70 80 stopni i wsypujemy do niej octan sodu aż przestanie się rozpuszczać. Wtedy dolewamy troszkę wody lub podnosimy temperaturę aby cały octan się rozpuścił. Gdy już to się uda odlewamy trochę roztworu do czystego nie porysowanego naczynia i odstawiamy aż się ochłodzi. Wraz ze spadkiem temperatury spada rozpuszczalnośc, więc teoretycznie powinny wydzielić się kryształy. Jednak jeśli roztwór był czysty to powstanie roztwór przesycony, jeżeli teraz dorzucimy kryształek octanu sodu, roztwór natychmiast skrystalizuje w całej objętości. Wydzieli się też dużo ciepła, ponieważ kryształy octanu sodu potrzebują mniej energii niż ich roztwór.









SKN BOZON


Oferta Koła Naukowego Fizyków AGH - BOZON
* Zima w lecie - czyli świat w ciekłym azocie
* Fizyczne latawce i rakiety - czyli paradoks aerodynamiczny i odrzut
* Armatnie wiwaty - czyli termodynamika wody
* Posłuszny nurek - czyli Kartezjusz i ciśnienie
* Piaskownica Archimedesa - czyli ruchome piaski fizyków
* Zanim kisiel stanie się kisielem - czyli zabawy cieczami nieniutonowskimi

FENIKSOferta Zespołu Doświadczalnego Instytutu Fizyki UJ - FENIKS:
Krzesło fakira
Zwierciadlo podwojne
Generator Van der Graffa
Pompa prozniowa - doświadczenia z obniżonym cisnieniem
- puchnące ptysie
- samopompujący balon
- półkule magdeburskie
Rura newtona
Ryczace rury
Ciekly azot -skraplanie tlenu , lewitacja nadprzewodników
Złośliwa walizka
Krzeslo samoobrotowe
Wizualizacja dźwięku
Działo magnetyczne
Prąd z Coca-coli czyli ogniwa galwaniczne
Równia z magnesem (ind. elektromag)
Pradnica domowej roboty

Oferta studenckiego koła naukowego matematyków Politechniki Krakowskiej

Spacer po Krainie Matemagii
Wyrusz w pełną zagadek podróż po krainie matematycznych czarów. Pomóż mieszkańcom Matemagii przedostać się na drugą stronę rzeki oraz wskaż drogę listonoszowi, by mógł jak najszybciej doręczyć listy. Poznaj tajemnicę mostów królewieckich i zmierz się z kulą czytającą w myślach. Te i inne atrakcje czekają na Ciebie na stoisku Koła Naukowego Matematyków Politechniki Krakowskiej.
-wędrówka po mostach królewieckich,
-przeprawa przez rzekę,
-problem listonosza,
-potyczka z kulą czytającą w myślach oraz gry i zabawy matematyczne.

Młodzi Robotycy
Młodzi Robotycy pokazy robotów, zabawy oraz warsztaty budowy i sterowania robotami.
Pokazy i eksponaty:
- pokaz przykładowych robotów, konstruowanych przez dzieci na zajęciach z robotyki
- możliwość zabawy z robotami np. atakującym skorpionem, robotem grającym w piłkę
- zdalne sterowanie robotem poprzez bluetooth mini tor przeszkód
- dla zainteresowanych dzieci możliwość samodzielnego konstruowania i programowania robotów

Planetarium BUBA-SKY

Buba-SkyMobilne Planetarium BUBA-SKY to sferyczna kopuła o średnicy 6 metrów. Wewnątrz można będzie zobaczyć wystawę o tematyce astronomiczno-astronautycznej o nazwie _Bliżej Gwiazd_ oraz uczestniczyć w seansie astronomicznym _ _Kosmiczne Kino_.

Podczas wizyty w Planetarium BUBA-SKY spotkasz się z takimi atrakcjami jak:Buba-Sky - Seanse astronomiczne -Kosmiczne Kino - Obserwacje Słońca - plamy słoneczne, protuberancje, granulacje słoneczną - Gabloty multimedialne ukazujące ciekawostki ze świata astronomii - Kiosk multimedialny z dotykowym ekranem - Duże panoramiczne zdjęcia z powierzchni Marsa i Księżyca - Pokaz sprzętu astronomicznego - teleskopy, kamery itp. - Nocny pokaz nieba
"Człowiek i kosmos" - prelekcja multimedialna Dr Bogdana Wszołka z Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Zabawy naukąMuzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie ZABAWY Z NAUKĄ
Na ekspozycji piknikowej zaprezentowane zostaną stanowiska interaktywne do samodzielnego eksperymentowania.
Stoliki -Rodzina maszyn prostych":
1. Dźwignie jednostronne
2. Dźwignie dwustronne
3. Śruby i krążki

Stoliki _Zobaczyć niewidzialne":
1. Zobaczyć pole magnetyczne
2. Zobaczyć pole elektrostatyczne
3. Zobaczyć temperaturę
4. Zobaczyć metalowy przedmiot zakopany w piasku- fale radiowe
5. Zobaczyć efekt przepływającego prądu
6. Zobaczyć efekt drgań fali dźwiękowej
7. Zobaczyć czarne pomidory
8. Zobaczyć efekt prądów wirowych
9. Zobaczyć w świetle UV napis niewidzialny w świetle dnia

Modele:
1. Zamieniamy energię
2. Żyroskop


Echo
Oferta Gabinetu na Piknik Naukowy:
Prezentacja oferty - przez cały czas
a. praca z dzieckiem z dysleksją / dysgrafią / dyskalkulią
b. praca z dzieckiem mającym trudności w nauce czytania i pisania
c. program terapeutyczny Ortograffiti
d. ćwiczenia dla dzieci leworęcznych
f. ćwiczenia ogólnorozwojowe funkcji poznawczych
bezpłatne konsultacje: pedagoga, psychologa, logopedy w wyznaczonych przedziałach czasowych zabawy dla dzieci - przez cały czas
h. malowanie palcami
i. gry dydaktyczne (puzzle, układanki, klocki)
j. malowanie twarzy


INNE ATRAKCJE:

Watipi


BTChopper


Symulator



Design by GW